منتظران منجی (عج)

محلی برای آشنایی بیشتر با فرهنگ مهدویت
 
آیا امام زمان (ع) از سلاح مدرن استفاده می کند؟‏
ساعت ٩:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٢/۱۱ : توسط : سمیه مهتدی

پرسش؟

آیا امام زمان (ع) از سلاح مدرن استفاده می کند؟‏


پاسخ

همانگونه که پیامبران و ائمه علیهم السلام در جنگ با قدرتهای ظالم و ستمگر از سلاح روز استفاده می کردند حضرت مهدی علیه السلام نیز از سلاحی استفاده خواهند کرد که بتوانند بر دشمنان و سلاحهای آنان فائق شوند این مطلب علاوه بر اینکه یک امر عقلی است و عقل آنرا تأیید می کند از روایات نیز استفاده می شود که خداوند متعال به آن حضرت چنان علم و قدرتی خواهد داد که بر تمام جهان احاطه کامل خواهد داشت.

 در حدیث شریفی ابو بصیر از امام صادق علیه السلام نقل نموده که: وقتی کارها به صاحب اصلی ولایت "حضرت مهدی علیه السلام" برسد، خداوند هر نقطه فرو رفته‏ای از زمین را برای او مرتفع و هر نقطه مرتفعی را پایین می برد آنچنان که تمام دنیا نزد او بمنزله کف دستش خواهد بود! کدامیک از شما اگر در کف دستش مویی باشد آنرا نمی بیند[i]؟!

آری چگونه می توان باور کرد که بشر با علم محدود خود توانایی دسترسی به سلاح های پیشرفته را داشته باشد اما وجود مقدس حضرت مهدی (عج) با اتصال به علم الهی و قدرت الهی توانائی دسترسی به سلاح‏های برتر از آن را نداشته باشد؟ مسلما ایشان نه تنها دسترسی به تکنولوژی پیشرفته روز را دارند بلکه مطابق روایات،  قدرتهایی در اختیار ایشان است، که حتی تصور آن برای ما مشکل است.

سؤالی که در اینجا باقی می ماند این است که چرا با وجود اینهمه قدرت که در اختیار آن حضرت وجود دارد، باز در بعضی از روایات وارد شده است که آن حضرت با شمشیر قیام خواهند کرد؟

جواب این است که شمشیر در اینگونه روایات کنایه از قدرت و نیروی نظامی است، همانگونه که«قلم»کنایه از علم و فرهنگ می‏باشد که در احادیث و محاورات نیز بسیار استعمال می شود و اینکه در حدیث آمده است که آنحضرت با شمشیر قیام می کند به معنی این است که آن حضرت با تکیه بر قدرت قیام می کند و قیام او تنها با پند و اندرز و نصیحت نیست بلکه برای برطرف کردن  موانع  از قدرت نظامی نیز استفاده می کند.
[i]بحار الانوار، ج 13، ص 185